Stanovy Bytového družstva Nehvizdy, družstvo

Část I.

Základní ustanovení

Článek 1

Firma:       Bytové družstvo Nehvizdy, družstvo
má sídlo:   Nehvizdy, Pražská 255, PSČ: 250 81

Článek 2

1. Družstvo je společenstvím neuzavřeného počtu osob, založené za účelem zajišťování potřeb svých členů v oblasti bydlení.
2. Družstvo je právnickou osobou, vystupuje v právních vztazích svým jménem a za porušení svých závazků odpovídá celým svým majetkem.

Článek 3

1. Předmětem činnosti družstva je pronájem bytů a nebytových prostor a poskytování základních služeb spojených s užíváním bytů, nebytových a společných prostor. Dále je předmětem činnosti zabezpečování provozu, správy, údržby a oprav bytového a nebytového fondu včetně pozemku ve vlastnictví družstva nebo členů družstva (a ve spoluvlastnictví družstva a jeho členů); účelem této činnosti není dosažení zisku.

2. Tím se rozumí zejména:
a) přidělování uvolněných družstevních bytů a nebytových prostor a uzavírání nájemních smluv;
b) převádění "jednotek" do vlastnictví členů podle zákona o vlastnictví bytů,
c) poskytování základních služeb spojených s užíváním bytů a nebytových a společných prostor;
d) zabezpečování údržby, oprav, rekonstrukce a modernizace bytového a nebytového fondu včetně pozemku;
e) zabezpečování hospodaření a správy bytového a nebytového fondu včetně pozemku, resp. domu, zejména po stránce právní, finanční a účetní;
f) zabezpečování provozu budovy, resp. domu, a provádění kontrol jejich technického stavu.

 


Část II.

Vznik a zánik členství

Článek 4

Vznik členství

1. Členství v družstvu vzniká při splnění podmínek daných zákonem a těmito stanovami:
- při založení družstva dnem vzniku družstva,
- za trvání družstva přijetím uchazeče o členství za člena na základě jeho písemné přihlášky,
- převodem a přechodem členství,
- jiným způsobem stanoveným zákonem.
2. Členství zakládajícího člena vznikne, pokud podá písemnou přihlášku do družstva, osobně se účastní ustavující schůze družstva (či pověří písemně zastupováním určenou osobu), zaváže se na ní k členskému vkladu ve výši dle stanov a zaplatí do 15 dnů od konání ustavující členské schůze částku obsahující základní členský vklad člena družstva a zápisné.
3. O členství dalších uchazečů o členství je představenstvo družstva povinno rozhodnout do 60 dnů ode dne doručení jejich přihlášky. Rozhodnutí musí být uchazeči oznámeno doporučeným dopisem nebo přijetím rozhodnutí proti podpisu.
4. Zamítavé rozhodnutí musí být písemné a uchazeči o členství musí být doručeno do vlastních rukou nebo přijetím proti podpisu. Zamítavé rozhodnutí musí být odůvodněno.
5. Proti zamítnutí přihlášky může uchazeč podat do 15 dnů ode dne doručení rozhodnutí rozklad členské schůzi družstva.

Článek 5

1. Členem družstva může být každá fyzická osoba, která  skýtá záruku řádného plnění členských povinnost nebo právnická osoba splňující shora uvedenou podmínku.
2. Členství vzniká dnem, kdy představenstvo rozhodne o přijetí za člena. K přihlášce musí být připojeno potvrzení o zaplacení základního členského vkladu a zápisného.
3. Družstvo vrátí základní členský vklad a zápisné uchazeči o členství, kterého nepřijalo za člena, do 30 dnů od vydání rozhodnutí o zamítnutí členství.
4.Výše základních členských vkladů činí   25.000,- Kč.
5.Na základě písemné přihlášky členství v družstvu vzniká dnem, kdy představenstvo družstva rozhodne o přijetí  žadatele za člena. K přihlášce musí být přiloženo potvrzení o zaplacení zápisného ve výši 800,-Kč  základního členského vkladu  ve výši 25.000,-Kč.
6. V případě úhrady minimálně 30%  z částky  ve výši a ve lhůtě (do kolaudace bytového domu)  stanovené v Příloze č.1 těchto stanov, která bude  korespondovat s označením, velikostí, umístěním  a další specifikací bytu, je  člen oprávněn uzavřít s družstvem nájemní smlouvu, jejíž předmětem bude jeden z bytů v příloze označených a to za splnění shora uvedených podmínek, podmínek ve smlouvě o úhradě dalšího členského vkladu a stanovách družstva uvedených. Bližší specifikace bytů a velikosti  jednotlivých dalších členských vkladů jsou Přílohou č. 1 těchto stanov a tvoří jejich neoddělitelnou součást.
7. V písemné přihlášce, je uchazeč o členství oprávněn blíže specifikovat ke kterému bytu váže zájem uzavřít  nájemní smlouvu a je oprávněn vázat svoji žádost o přijetí do družstva (přihlášku) na příslib představenstva uzavřít s uchazečem o členství, za předpokladu podmínek stanovených v těchto stanovách,  nájemní smlouvu.
Představenstvo je povinno, v případě zájmu uchazeče o členství o uzavření nájemní smlouvy v přihlášce a stanovách družstva uvedené, rozhodnout současně o přijetí za člena družstva a o podmínkách zajištění uzavření a podmínkách nájemní smlouvy na shora uvedený byt, v opačném případě je samotné rozhodnutí o přijetí za člena družstva (bez stanovení podmínek nebo pro uchazeče o členství nepřijatelných podmínek) neplatné a uchazeč o členství je oprávněn vzít svou přihlášku zpět a družstvo je povinno vrátit uchazeči o členství jím zaplacený základní členský vklad a zápisné. Na základě písemné přihlášky členství v družstvu vzniká dnem, kdy představenstvo družstva rozhodne o přijetí  žadatele za člena s výjimkou shora uvedeného případu.
Správcem základních členských vkladů před vznikem družstva je předseda družstva.
8.Zápisné členů, splatné společně s podáním přihlášky, činí  800,- Kč.
9.Zakládajícími členy družstva jsou  Moravská stavební a.s. a Moravská stavební –Invest, a.s.

Článek 6

Přechod členství

1. Smrtí člena přechází jeho členství v družstvu na dědice, kterému připadl základní členský vklad, případně členský podíl, a který požádal družstvo o členství. Souhlas družstva k přechodu členství se nevyžaduje.
2. Členství v družstvu přechází i dnem vzniku nájmu družstevního bytu na základě schválené dohody o výměně družstevního bytu.

Článek 7

Převod členství

1. Převod práv a povinností spojených s členstvím v bytovém družstvu na základě dohody nepodléhá souhlasu družstva.
2. Členská práva a povinnosti spojené s členstvím přecházejí na nabyvatele ve vztahu k družstvu předložením smlouvy o převodu členství v družstvu nebo pozdějším dnem uvedeným v této smlouvě. Tytéž účinky jako předložení smlouvy o převodu členství nastávají, jakmile družstvo obdrží písemné oznámení dosavadního člena o převodu členství a písemný souhlas nabyvatele členství. Při převodu musí být splněny podmínky členství podle článku 5 odst. 1 stanov.

Článek 8

Společné členství manželů

1. Vznikne-li jednomu z manželů za trvání manželství právo na uzavření smlouvy o nájmu družstevního bytu, vznikne se společným nájmem bytu i společné členství manželů v družstvu; z tohoto členství jsou oba manželé oprávněni a povinni společně a nerozdílně, přičemž jako společní členové mají jeden hlas.
2. Právo společného nájmu družstevního bytu manželů i společného členství manželů v družstvu vznikne také v případě přechodu a převodu členství na jednoho z manželů podle článku 6 odst. 2 a článku 7 stanov.
3. Společné členství manželů podle odst. 1 a 2 nevznikne, jestliže manželé spolu trvale nežijí.

Článek 9

Členská práva a povinnosti

1. Člen družstva má právo zejména:
a) účastnit se na jednání a rozhodování členské schůze,
b) být volen do orgánů družstva, má-li plnou způsobilost k právním úkonům a dosáhl-li věku 18 let,
c) účastnit se veškeré družstevní činnosti a požívat výhod, které družstvo členům poskytuje,
d) na uzavření smlouvy o nájmu družstevního bytu na základě  usnesení představenstva,
e) na roční vyúčtování zaplacených záloh úhrad za služby poskytované v souvislosti s užíváním bytu,
f) na informaci o činnosti orgánů družstva, nahlížet do zápisů z jednání členských schůzí a do jejich příloh a do technické dokumentace domu související s jeho bytem, obdržet roční vyúčtování záloh za poskytnuté služby
g) další práva, která vyplývají z právních předpisů, stanov a ostatních vnitrodružstevních předpisů.
2. Člen družstva je povinen zejména:
a) dodržovat stanovy a plnit usnesení orgánů družstva,
b) platit včas a předepsaným způsobem úhrady za užívání bytu (dále "úhrady za užívání") a za služby poskytované v souvislosti s užíváním bytu (dále "úhrady za služby"), jakož i zálohy na ně a nedoplatky z vyúčtování,
c) chránit družstevní majetek, dodržovat domovní řád, předpisy o požární ochraně a řádně užívat a udržovat byt, jakož i společné prostory a zařízení domu a řádně užívat služeb poskytovaných v souvislosti s užíváním bytu,
d) umožnit pověřeným zástupcům družstva, po předchozím oznámení, zjištění technického stavu bytu,
e) oznamovat družstvu bez zbytečného odkladu změny týkající se člena družstva a příslušníků jeho domácnosti, které jsou podstatné pro vedení členské a bytové evidence a vyúčtování ročních záloh úhrad za služby poskytované v souvislosti s užíváním bytu,
f) hradit příspěvky na činnost družstva a platit poplatky za úkony ve výši určené členskou schůzí,
g) přispívat na úhradu ztráty družstva za kalendářní rok na základě rozhodnutí členské schůze až do výše základního členského vkladu,
h) v případě poskytnutí půjčky od družstva  na základě smlouvy o půjčce mezi členem družstva a družstvem je člen družstva povinen řádně plnit povinností s ní vyplývající; pokud  se člen družstva dostane do prodlení s placením nejméně třech splátek dle platebního kalendáře v půjčce uvedených, může být představenstvem  družstva vyloučen; proti rozhodnutí představenstva  se může člen družstva odvolat k členské schůzi (viz. čl. 16 stanov), která může změnit rozhodnutí představenstva rozhodnutím tříčtvrtinové většiny přítomných členů,
 i) v případě uzavření smlouvy o dalším členském vkladu a jiné majetkové účasti na podnikání družstva (nebo jiné podobné smlouvě) mezi členem družstva a družstvem je člen družstva povinen řádně plnit povinností ze shora uvedené smlouvy  vyplývající; pokud  se člen družstva dostane do prodlení s plněním splátek déle než jeden měsíc - dle platebního kalendáře v smlouvě o dalším členském vkladu  uvedených, může být představenstvem  družstva vyloučen po písemné výstraze; proti rozhodnutí představenstva  se může člen družstva odvolat k členské schůzi (viz. čl. 16 stanov), která může zrušit rozhodnutí představenstva rozhodnutím tříčtvrtinové většiny přítomných členů.
3. Právům a povinnostem člena odpovídají povinnosti a práva družstva.

Článek 10

Majetková účast člena v družstvu

1.Majetkovou účastí člena v družstvu je základní členský vklad,  další členský vklad a další majetková účast na podnikání družstva.
2. Po dobu trvání členství nemůže majetková účast člena v družstvu klesnout pod hodnotu základního členského vkladu.

Článek 11

Členská evidence

1. Družstvo vede evidenci všech svých členů a udržuje ji v souladu se skutečným stavem.
2. Do členské evidence se zapisuje kromě jména, bydliště a rodného čísla člena i výše zápisného, základního členského vkladu a členského podílu, datum jejich zaplacení, popř. další rozhodné skutečnosti. V evidenci se bez zbytečného odkladu vyznačí všechny změny evidovaných skutečností.
3. Družstvo umožní každému, kdo prokáže právní zájem, aby do evidence nahlédl.
4. Člen družstva má právo nahlížet do té části, která se týká jeho členství, žádat o vydání potvrzení o svém členství a obsahu jeho zápisu v evidenci.
5. V otázkách nakládání s osobními údaji členů družstva se družstvo řídí zvláštním zákonem.

Článek 12

Zánik členství

Členství v družstvu zaniká:
a) písemnou dohodou,
b) vystoupením,
c) smrtí člena, pokud jeho členství nepřejde na dědice,
d) vyloučením,
e) zánikem družstva likvidací,
f)  prohlášením konkursu na majetek člena,
g) zamítnutím návrhu na prohlášení konkursu pro nedostatek majetku člena,
h) pravomocným nařízením výkonu rozhodnutí postižením členských práv a povinností,
i) vydáním exekučního příkazu k postižení členských práv a povinností po právní moci usnesení o nařízení exekuce,
j) jiným způsobem stanoveným zákonem.

Článek 13

Zánik členství dohodou

1. Dohodu o skončení členství uzavírají družstvo a člen písemně.
2. Členství končí sjednaným dnem. Jedno vyhotovení dohody o skončení členství vydá družstvo členovi.

Článek 14

Zánik členství vystoupením

1. Člen může z družstva vystoupit.
2. Členství zaniká uplynutím doby 3 měsíců; tato doba začíná prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení písemného oznámení člena družstvu o jeho vystoupení z družstva.
3. Oznámení o vystoupení může člen odvolat jen písemně a se souhlasem představenstva družstva.

Článek 15

Zánik členství úmrtím člena

1. Zemře-li člen a nejde-li o společné členství manželů, přechází dnem jeho smrti členství v družstvu na dědice, kterému připadl základní členský vklad nebo členský podíl a který požádal o členství. Dědic doloží dědictví příslušným dokladem.
2. S přechodem členství přechází na dědice i nájem družstevního bytu, popř. právo na uzavření nájemní smlouvy o nájmu družstevního bytu, jakož i právo na převod bytu do vlastnictví člena, pokud zemřelý člen uplatnil právo na převod bytu do osobního vlastnictví.
3. Nepřešlo-li členství na dědice, zaniká dnem smrti člena.

Článek 16

Zánik členství vyloučením člena

1. Představenstvo může rozhodnout o vyloučení člena, jestliže:
a) závažným způsobem nebo opětovně a přes písemnou výstrahu porušuje své členské povinnosti určené zákonem nebo stanovami, nebo neplněním povinností vyplývající z nájemní smlouvy zejména:
- užívá družstevní majetek tak, že družstvu vzniká značná škoda, nebo trpí, aby se majetek družstva takto užíval,
- buď sám, nebo ti, kdo s ním bydlí, hrubým způsobem porušují zásady občanského soužití v domě, zejména porušují opětovně hrubě pořádek v domě nebo takové porušování umožňují,
- neplatí úhrady za užívání nebo za služby po dobu delší než tři měsíce;
- je v prodlení delším než 1 měsíc s plněním závazků vyplývajícím ze smluv mezi družstvem a členem družstva, zejména  ze smluv o úhradě dalšího členského vkladu, smlouvy nájemní, smlouvy o půjčce atd..
- porušení povinností dle čl. 9 odst. 2 písm. c),g) a h), i)  stanov
b) byl pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin spáchaný proti družstvu, jeho majetku nebo proti členům družstva.
2. Rozhodnutí o vyloučení člena je možno přijmout jen do tří měsíců ode dne, kdy družstvo zjistilo důvod pro vyloučení, nejpozději však do jednoho roku ode dne, kdy tento důvod vznikl.
3. Výstraha a rozhodnutí o vyloučení z družstva musí být členovi doručeno do vlastních rukou. Rozhodnutí musí obsahovat důvod podle odst. 1, který nelze dodatečně měnit. Členství zaniká dnem, kdy rozhodnutí o vyloučení bylo doručeno členovi, pokud člen nepodá odvolání.
4. Nesouhlasí-li člen s rozhodnutím o vyloučení, může do 15 dnů od doručení písemného rozhodnutí podat odvolání ke členské schůzi. Odvolání má odkladný účinek. Nerozhodne-li členská schůze způsobem dle čl. 22  má se za to, že odvolání bylo zamítnuto a nabývá právní moci dnem doručení (doporučeně do vlastních rukou).
5. Soud na návrh člena, kterého se rozhodnutí týká, prohlásí rozhodnutí shromáždění členské schůze o vyloučení za neplatné, je-li v rozporu s právními předpisy nebo stanovami. Není-li právo na  podání návrhu uplatněno do tří měsíců ode dne konání členské schůze, která vyloučení potvrdila, nebo jestliže nebylo řádně svolána, ode dne, kdy se člen mohl dovědět o konání členské schůze, která vyloučení potvrdila, nejpozději ale do jednoho roku od jejího konání, zaniká.
6. Jestliže je důvodem návrhu podle odst. 4, že tvrzené rozhodnutí členská schůze nepřijala proto, že o něm nehlasoval, anebo že obsah tvrzeného rozhodnutí neodpovídá rozhodnutí, které členská schůze přijala, lze podat návrh do tří měsíců ode dne, kdy se člen o tvrzeném rozhodnutí dozvěděl, nejdéle však do jednoho roku ode dne konání nebo tvrzeného konání členské schůze.
7. Pravomocným vyloučením zaniká nájemní smlouva bývalého člena k družstevnímu bytu, jakož i právo bydlení všech osob, které v bytě na základě tohoto vztahu bydlí.

Článek 17

Zánik členství likvidací družstva

Členství zaniká dnem výmazu družstva z obchodního rejstříku.

Článek 18

Zánik společného členství manželů

 1. Společné členství manželů v družstvu zaniká:
a) smrtí jednoho z manželů,
b) písemnou dohodou rozvedených manželů,
c) rozhodnutím soudu o zrušení práva společného nájmu bytu rozvedených manželů.
2. Společné členství manželů v družstvu zaniká i přechodem jejich členských práv a povinností, jejich písemnou dohodou s družstvem, vystoupením z družstva, vyloučením a zánikem družstva po ukončení likvidace.
3. Jestliže společné členství manželů zaniklo tím, že z družstva vystoupil nebo byl vyloučen jeden z manželů, zůstává druhému manželovi členství i nadále zachováno jako členství individuální.

Článek 19

Majetkové vypořádání

1. Zánikem členství podle čl. 12 stanov za trvání družstva vzniká bývalému členu nebo jeho dědicům nárok na vypořádací podíl. Tento podíl se rovná majetkové účasti dosavadního člena, u nájemce bytu nebo nebytového prostoru se vypořádací podíl rovná splacenému členskému vkladu a splacenému dalšímu členskému vkladu. Zápisné se nevrací.
2. Nárok na výplatu vypořádacího podílu vznikne uplynutím 3 měsíců po schválení řádné účetní závěrky za rok, ve kterém členství zaniklo. Pokud to hospodářská situace družstva dovoluje, může uspokojit tento nárok nebo jeho část i dříve.
3. Výplata vypořádacího podílu je vázána vždy na uvolnění družstevního bytu, pokud byl člen nájemcem.
4. Při výplatě vypořádacího podílu započte družstvo své splatné pohledávky vůči bývalému členovi. O takovou započitatelnou částku se vypořádací podíl sníží.
5. Zánikem členství v důsledku převodu práv a povinností spojených s členstvím nebo výměnou bytu nevzniká dosavadnímu členovi vůči družstvu nárok na vypořádací podíl. Vzájemné nároky si účastníci převodu nebo výměny vypořádají mezi sebou.
6. Při převodu bytu do vlastnictví člena - nájemce nevzniká členovi nárok na vypořádací podíl.


Část III.

Orgány družstva

Článek 20

1. Orgány družstva jsou členská schůze, představenstvo a kontrolní komise.
2. Představenstvo je oprávněno zřídit poradní komise, buď trvalé nebo dočasné.

Článek 21

Členská schůze družstva

1. Nejvyšším orgánem družstva je členská schůze.
2. Představenstvo svolává členskou schůzi podle potřeby, nejméně však jednou ročně; o termínu členské schůze musí být člen vyrozuměn včetně programu 14 dnů před jejím konáním, a to způsobem uvedeným v těchto stanovách.
3. Členská schůze musí být svolána, požádá-li o to písemně alespoň jedna třetina všech členů družstva nebo kontrolní komise.

Článek 22

1. Do výlučné působnosti členské schůze patří:
a) přijímat a měnit stanovy,
b) volit a odvolávat členy představenstva a kontrolní komise (jejich náhradníky),
c) schvalovat roční účetní závěrku,
d) rozhodovat o rozdělení a užití přebytku, popř. o způsobu úhrady ztráty,
e) rozhodovat o zvýšení nebo snížení zapisovaného základního jmění
f) rozhodovat o základních otázkách koncepce rozvoje družstva,
g) rozhodovat o splynutí, sloučení, přeměně, rozdělení a o jiné změně družstva,
h) rozhodovat o odvolání proti rozhodnutí představenstva,
i) schvalovat statuty fondů,
j) schvalovat výši příspěvků členů na výdaje spojené se správou, údržbou a opravami společných částí domu,
k) schvalovat návrh na udělení odměny členům orgánů družstva,
2. V případech uvedených v odst. 1 písm. h) může členská schůze pro nedostatečná skutková zjištění rozhodnutí zrušit a vrátit věc představenstvu k novému projednání. Představenstvo musí ve věci znovu rozhodnout do 30 dnů. Proti tomuto rozhodnutí se může člen opět odvolat k členské schůzi do 15 dnů od jeho doručení nebo vyrozumění.
3. Členská schůze rozhoduje i o dalších záležitostech družstva a jeho činnosti, pokud tak stanoví zákon.
4. K  platnému usnesení dle čl. 1, písm. a), b),e), g), h),i)  se vyžaduje souhlas tříčtvrtinové většiny přítomných členů na členské schůzi.

Článek 23

1. Podmínky platnosti usnesení členské schůze upravuje čl. 35 stanov.
2. Není-li členská schůze schopna usnášení ani po uplynutí 30 minut od jejího začátku, svolá představenstvo náhradní členskou schůzi tak, aby se konala do tří týdnů ode dne, kdy se měla konat členská schůze původně svolaná.
3. Náhradní členská schůze musí být svolána novou pozvánkou s nezměněným pořadem jednání. Pozvánka musí být odeslána nejpozději do patnácti dnů ode dne, na který byla svolána původní členská schůze, nejpozději však deset dnů před konáním náhradní členské schůze. Náhradní členská schůze je schopná se usnášet, je-li přítomna alespoň jedna čtvrtina členů. Usnesení je přijato, hlasovala-li pro ně nadpoloviční většina přítomných členů.
4. Při hlasování má každý člen jeden hlas (manželé jako společní členové rovněž jeden).
5. Člen družstva může zmocnit písemně jinou osobu, aby jej na konkrétní členské schůzi zastupovala.
6. O každé členské schůzi se pořizuje zápis, který musí obsahovat:
- datum a místo konání schůze,
- přijatá usnesení,
- výsledky hlasování,
- nepřijaté námitky členů, kteří požádali o jejich zaprotokolování.
7. Přílohu zápisu tvoří seznam účastníků schůze, pozvánka na ni a podklady, které byly předloženy k projednávaným bodům.
8. Každý člen má právo vyžádat si zápis a jeho přílohy k nahlédnutí.

Článek 24

1. Na návrh člena vysloví soud neplatnost usnesení členské schůze, pokud usnesení je v rozporu s právními předpisy nebo stanovami družstva. Návrh soudu může člen podat, požádal-li o zaprotokolování námitky na členské schůzi, která usnesení přijala, nebo jestliže námitku oznámil představenstvu do jednoho měsíce od konání této členské schůze a nebyla-li svolána řádně do jednoho měsíce ode dne, kdy se o jejím konání dověděl, nejdéle však do jednoho roku od konání členské schůze. Návrh soudu lze podat jen do jednoho měsíce ode dne, kdy člen požádal o zaprotokolování námitky nebo od oznámení námitky představenstvu.
2. Jestliže je důvodem návrhu podle odst. 1, že tvrzené rozhodnutí členská schůze nepřijala proto, že o něm nehlasovala, anebo, že obsah rozhodnutí neodpovídá rozhodnutí, které členská schůze přijala, lze podat žalobu do jednoho měsíce ode dne, kdy se člen o tvrzeném rozhodnutí dozvěděl, nejdéle však do jednoho roku ode dne konání členské schůze. V ostatním se použijí ustanovení § 131  obchodního zákoníku obdobně.

Článek 25

Představenstvo

1.Představenstvo je statutárním orgánem družstva. Řídí činnost družstva a rozhoduje o všech záležitostech, pokud nejsou zákonem, stanovami nebo rozhodnutím členské schůze družstva vyhrazeny jinému orgánu a to zejména:
a.)     rozhoduje uzavření nájemních smluv s členy družstva
b.)     rozhoduje  o uzavření jiných obchodních smluv
c.)     rozhoduje, při splnění podmínek stanovených zákonem a stanovami, o vyloučení člena družstva
d.)     svolává členskou schůzi
e.)     zajišťuje obchodní vedení družstva
f.)     určuje odměny orgánům družstva


2. Představenstvo plní usnesení členské schůze a odpovídá jí za svou činnost.
3. Představenstvo zabezpečuje a kontroluje plnění usnesení členské schůze, pravidelně jí podává zprávy o své činnosti a o činnosti družstva, svolává členskou schůzi a připravuje její program.

Článek 26

1. Představenstvo se schází podle potřeby, zpravidla jednou za měsíc; svolává je předseda.
2. Předseda svolá schůzi představenstva nejpozději do 10 dnů od doručení podnětu kontrolní komise, jestliže na její upozornění nedošlo k nápravě nedostatků.

Článek 27

1. Představenstvo má 4 členy včetně předsedy.
2. Představenstvo je voleno ze členů družstva tak, aby jeho členové nebyli mezi sebou nebo se členy kontrolní komise manžely, příbuznými v řadě přímé nebo sourozenci.

Článek 28

1. Představenstvo volí ze svých členů předsedu a místopředsedu představenstva.
2. Předsedu zastupuje v době jeho nepřítomnosti nebo zaneprázdnění místopředseda.
3. Předseda organizuje běžnou činnost družstva a řídí jednání představenstva. Plní úkoly uložené členskou schůzí, představenstvem nebo stanovené stanovami.
4. Za výkon funkce odpovídá předseda představenstvu.

Článek 29

1. Jménem představenstva jedná navenek předseda popř. místopředseda, event. též pověřený člen představenstva.
2. Právní úkony představenstva, pro které je předepsána písemná forma, podepisují za družstvo  společně dva členové představenstva.
3. Členové nebo zaměstnanci družstva jsou oprávněni činit jménem družstva právní úkony, pokud je to stanoveno ve vnitřních předpisech družstva, nebo je to vzhledem k jejich pracovnímu zařazení obvyklé.
4. Představenstvo může k zastupování družstva zmocnit (písemnou plnou mocí) i jiné osoby.

Článek 30

Kontrolní komise

1. Kontrolní komise je oprávněna kontrolovat veškerou činnost družstva a projednávat stížnosti členů družstva.
2. Kontrolní komise je povinna vyjadřovat se k  roční účetní závěrce a k návrhu na rozdělení přebytku a na způsob úhrady ztráty.
3. Za výkon své funkce odpovídá kontrolní komise členské schůzi; o své činnosti je povinna podávat členské schůzi zprávu. Na ostatních orgánech družstva je nezávislá.

Článek 31

1. Kontrolní komise je oprávněna vyžadovat si od představenstva či předsedy jakékoliv informace o hospodaření družstva. Představenstvo je povinno bez zbytečného odkladu oznámit kontrolní komisi všechny skutečnosti, které mohou mít závažné důsledky v hospodaření nebo postavení družstva a jeho členů.
2. Pověření členové kontrolní komise jsou oprávněni zúčastnit se zasedání všech orgánů družstva.
3. Na zjištěné nedostatky upozorňuje kontrolní komise představenstvo a o výsledku provedených kontrol a zjištěných nedostatcích předkládá představenstvu písemné zprávy a vyžaduje zjednání nápravy. V případě potřeby navrhuje opatření k odstranění zjištěných nedostatků a ke zlepšení činnosti družstva.
4. Jednotlivými kontrolními úkony může kontrolní komise pověřit jednoho nebo více členů, kteří v této věci mají oprávnění žádat informace a doklady v rozsahu oprávnění kontrolní komise.
5. Neodstraní-li představenstvo zjištěné nedostatky v dohodnutých termínech, je kontrolní komise oprávněna požádat představenstvo o svolání členské schůze.

Článek 32

1. Kontrolní komise má 3 členy.
2. Kontrolní komise se volí ze členů družstva tak, aby její členové nebyli mezi sebou nebo se členy představenstva manžely, příbuznými v řadě přímé nebo sourozenci. Členy kontrolní komise nemohou být členové představenstva ani pracovníci družstva.
3. Kontrolní komise volí ze svých členů předsedu popř. místopředsedu.

Článek 33

1. Kontrolní komise se schází podle potřeby, nejméně jednou za tři měsíce.
2. Schůze svolává a řídí předseda (místopředseda) popř. pověřený člen kontrolní komise.

Článek 34

Společná ustanovení o orgánech družstva

1. Do představenstva a kontrolní komise mohou být voleni jen členové družstva starší 18 let.
2. Funkční období členů orgánů družstva je 5 let. Volené orgány však setrvávají ve svých funkcích do zvolení nových orgánů. Členové orgánů družstva mohou být voleni do těchto orgánů opětovně. Členové prvních orgánů po založení družstva jsou voleni na období 3 let.
3. Neplní-li člen voleného orgánu řádně svoji funkci, může jej orgán, který jej zvolil do této funkce, odvolat i před uplynutím volebního období.
4. Člen družstva, který byl do své funkce zvolen, může z funkce odstoupit, je však povinen oznámit to písemně orgánu, jehož je členem. Jeho funkce končí dnem, kdy odstoupení projedná orgán, jehož je členem. Příslušný orgán musí projednat odstoupení na svém nejbližším zasedání poté, kdy se o odstoupení dozvěděl, nejdéle však do 3 měsíců. Po bezvýsledném uplynutí této lhůty se odstoupení pokládá za projednané.
5. V případě zániku členství člena v orgánu může tento orgán povolat náhradníka až do doby, kdy může být provedena řádná volba nového člena. Zastupující člen má práva a povinnosti řádného člena.

Článek 35

1. Orgány družstva mohou jednat a rozhodovat o těch záležitostech, které podle zákona nebo stanov družstva spadají do jejich působnosti.
2. Kolektivní orgány družstva rozhodují na základě řádného svolání všech členů orgánu.
3. Kolektivní orgány družstva jsou způsobilé se usnášet, jen je-li přítomna nadpoloviční většina všech jejich členů, pokud stanovy neurčují jinak. Usnesení je přijato, hlasovala-li pro ně nadpoloviční většina přítomných (při zachování podmínky usnášeníschopnosti), nestanoví-li stanovy jinak.
4. Na zasedání představenstva a kontrolní komise má každý jejich člen jeden hlas.

Článek 36

1. Na schůzích všech orgánů družstva se hlasuje veřejně, pokud se konkrétní orgán neusnese hlasovat tajně.
2. Zasedání kolektivních orgánů jsou neveřejná.

Článek 37

1. Členové orgánů družstva jsou povinni vykonávat svou působnost s péčí řádného hospodáře, zachovávat mlčenlivost o důvěrných informacích a skutečnostech, jejichž prozrazení třetím osobám by mohlo družstvu způsobit škodu, dodržovat právní předpisy, stanovy a usnesení vyšších orgánů družstva, pokud nejsou v rozporu s platnou právní úpravou.
2. Každý člen družstva je oprávněn podat jménem družstva žalobu proti členovi představenstva nebo proti členovi jiného orgánu podílejícího se na řízení družstva nebo jeho organizační jednotky o náhradu škody, kterou družstvu způsobil. Jiná osoba než člen družstva, který žalobu podal, nebo osoba jím zmocněná nemůže v řízení činit úkony jménem družstva či za družstvo.
3. Ustanovení odstavce 2 se nepoužije, vymáhá-li náhradu  škody představenstvo.


Část IV.

Hospodaření družstva

Článek 38

Fondy družstva

Družstvo zřizuje tyto fondy: fond základního kapitálu, nedělitelný fond, pořizovací fond, provozní fond a rezervní fond.

Článek 39

Fond základního kapitálu

1. Základní kapitál tvoří souhrn základních členských vkladů (ZČV), popř. další majetkové účasti členů.
2. Základní kapitál se eviduje podle jednotlivých členů. Používá se rovněž k vrácení ZČV při zániku členství.
3. Zapisovaný základní kapitál činí 50.000,- Kč; jeho výše nesmí klesnout pod částku 50 000,- Kč za trvání družstva.

Článek 40

Nedělitelný fond

1. Při svém vzniku zřizuje družstvo ze zákona nedělitelný fond ve výši 10 % zapisovaného základního jmění
2. Družstvo doplňuje nedělitelný fond nejméně o 10 % ročního čistého přebytku až do doby, kdy výše nedělitelného fondu dosáhne částky rovnající se polovině zapisovaného základního jmění družstva.
3. Prostředky nedělitelného fondu jsou volně k použití.
4. Zdroje nedělitelného fondu se používají na úhradu ztráty družstva nebo k převodu do fondu družstevní výstavby na pořízení dodatečných investic nebo modernizaci či rekonstrukci bytových domů nebo jinak podle rozhodnutí členské schůze.
5. Nedělitelný fond se nesmí použít za trvání družstva k rozdělení mezi členy s výjimkou stanovenou zvláštním zákonem.

Článek 41

Pořizovací fond

1. Pořizovací fond se tvoří z dalších členských vkladů peněžního i nepeněžního  plnění členů družstva ("členský podíl").
2. Prostředky fondu se použijí výlučně na úhradu nákladů, spojených s koupí obytné budovy včetně zaplacení kupní ceny, nebo na technické zhodnocení domu.
3. Fond je tvořen prostředky poskytovanými členy družstva na koupi obytné budovy, resp. k úhradám splátek kupní ceny podle splátkového kalendáře.

Článek 42

Provozní fond


1. Provozní fond je tvořen z pravidelných měsíčních úhrad placených členy družstva [čl. 9 odst. 2 a čl. 22 odst. 1 písm. j) stanov], popř. nájemci nebo uživateli.
2. Prostředky fondu se používají na úhrady za běžné provozní a správní náklady, které proplácí družstvo zejména na základě došlých faktur a jiných dokladů.
3. Prostředky fondu se evidují podle jednotlivých členů popř. nájemců nebo uživatelů a vyúčtovávají se ročně podle skutečného či rozpočítaného odběru služeb jednotlivými členy družstva popř. jinými odběrateli služeb.

Článek 43

Rezervní fond

1. Rezervní fond se dlouhodobě vytváří na vrub nákladů pravidelným příspěvkem, který je součástí úhrad či příspěvků dle rozhodnutí příslušného orgánu v rámci družstva.
2. Rezerva se používá na úhradu nákladů na údržbu a opravy společné části bytového fondu (opravy povrchu, společných instalací až k bytovým uzávěrům, měřičům apod.).
3. Nevyčerpaná rezerva se převádí do příštího roku.
4. Opravy a údržbu bytu a jeho zařízení si zajišťuje a plně hradí ze svého uživatel družstevního bytu (ateliéru, garáže, nebytového prostoru).

Článek 44

Fond na splácení úvěrů

1. Fond na splácení úvěrů družstva je tvořen z části splátek členů družstva,vyplývajících ze smlouvy o dalším členském vkladu a další majetkové účasti na podnikání družstva,jeho výše nesmí klesnout pod 5% měsíčních splátek členů.
2. Částka tohoto fondu je účelově vázána v úvěrující bance a bude použita pouze na úhradu úvěru družstva u banky na základě smlouvy o úvěru.


Část V.

Zrušení a likvidace družstva

Článek 45

1. Družstvo se zrušuje:
- usnesením členské schůze,
- prohlášením konkurzu nebo zamítnutím návrhu na prohlášení konkurzu pro nedostatek majetku,
- rozhodnutím soudu.
2. Rozhodnutí členské schůze o zrušení se osvědčuje notářským zápisem.
3. Družstvo zaniká výmazem z obchodního rejstříku.

Článek 46

Průběh likvidace družstva upravuje obchodní zákoník. Likvidátora jmenuje a odvolává členská schůze.

 


Část VI.

Společná ustanovení

Článek 47

1. Rozhodnutí týkající se jednotlivých členů družstva jim musí být písemně oznámeno a doručeno.
2. Lhůta k podání odvolání činí 15 dnů ode dne doručení rozhodnutí; počíná běžet dnem následujícím po dni doručení rozhodnutí. Odvolání má odkladný účinek, pokud stanovy neurčují jinak.
3. Doručení doporučeným dopisem nebo do vlastních rukou je nutné v případech stanovených zákonem, stanovami nebo rozhodnutím členské schůze. Na doručování se přiměřeně použijí ustanovení o.s.ř. .
4. Rozhodnutí se považuje za doručené, i když nebylo adresátem převzato, bylo-li doručeno na posledně známou adresu, kterou družstvo má v evidenci.
5. Rozhodnutí, které se týká více členů družstva event. uživatelů, jakož i svolání členské schůze se oznamuje zveřejněním na určeném místě v domě.

Článek 48

1. Nájemní vztahy se řídí občanským zákoníkem a těmito stanovami. Členové družstva-nájemníci bytových jednotek ve vlastnictví družstva berou na vědomí, že v případě ukončení jejich nájemního vztahu z družstvem, je družstvo oprávněno, v případě nedobrovolného opuštění bytu, vystěhovat veškeré movité věci a uložit je do úschovy dle uvážení družstva. Členové berou na vědomí, že jim družstvo není povinno poskytnout žádnou bytovou náhradu.  
2. Vztahy mezi členy družstva a družstvem, jakož i právní postavení družstva se řídí obchodním zákoníkem a těmito stanovami.
3. Vztahy k eventuálním  nečlenům družstva - nájemcům se řídí občanským zákoníkem. Výše nájemného je určena nájemní smlouvou. Způsob placení stanoví usnesením členská schůze.
4. Nečlen družstva - nájemce bytu je povinen hradit drobné opravy v bytě včetně jeho zařízení, jakož i náklady spojené s běžnou údržbou bytu v rozsahu stanoveném v nájemní smlouvě.
5. Všichni nájemci družstevních bytů platí úhrady za užívání (nájemné) a zálohy na služby vždy nejpozději do 15 dne toho měsíce, za který je placeno. Tyto platby se provádějí způsobem stanoveným členskou schůzí. Za prodlení s placením je družstvo oprávněno účtovat poplatek z prodlení ve smyslu platných právních předpisů.
6. Nedoplatky z vyúčtování úhrad za užívání (nájemného) a záloh na služby musí nájemci zaplatit do 15 dnů po zveřejnění vyúčtování. Vyúčtování schvaluje představenstvo družstva. Podané odvolání nemá odkladný účinek.


Část VII.

Závěrečná ustanovení

Článek 49

1. Dosavadní stanovy družstva se mění ve znění schváleném na členské schůzi dne 20.11.2008 a nabývají účinnosti stejným dnem.
2. V případech, které nejsou řešeny těmito stanovami, se postupuje podle příslušných ustanovení obchodního zákoníku (č. 513/1991 Sb., ve znění pozdějších předpisů), občanského zákoníku (č. 40/1964 Sb., ve znění pozdějších předpisů), zákona o vlastnictví bytů č. 72/1994 Sb., ve znění pozdějších předpisů a podle ostatních obecně závazných právních předpisů platných v ČR.

Článek 50

1. Pokud dále není uvedeno jinak, řídí se ustanoveními těchto stanov i právní vztahy vzniklé mezi družstvem a jeho členy, jakož i mezi jeho členy navzájem, před nabytím platnosti těchto stanov. Vznik těchto právních vztahů, jakož i nároky z nich vzniklé před nabytím platnosti těchto stanov se však posuzují podle dosavadních stanov.
2. O žádostech a odvolání členů, o nichž před nabytím platnosti těchto stanov družstvo s konečnou platností nerozhodlo, bude rozhodnuto podle těchto stanov.

V Nehvizdech dne  20.11.2008

                Ing. Radovan Svoboda  v.r.                                                              Antonín Bendl  v.r.   
                 předseda  představenstva                                                               člen  představenstva
        Bytového družstva Nehvizdy, družstvo                                           Bytového družstva Nehvizdy, družstvo